Zverejnené: 20. mája
Amerika - Marec 2008
Deň 8


Súčasnosť dvoma slovami: "som spokojný". Konečne po približne štyroch mesiacoch maródenia som opäť začal chodiť cvičiť do posilňovne. Aby toho nebolo málo, rozhodol som sa zmeniť stravovanie. Na začiatok taka malá diétka, cca 150 gramov bielkovín denne, množstvo sacharidov budem denne meniť (100, 150, 200, 250, 300, 450, 500). Paráda, snáď zdravie vydrží (klop klop na drevo). Dnes sa mi podarilo namiesto kuracieho mäsa kúpiť bravčové, ešte nikdy som ho nepripravoval. Na iRC mi Ara poradil nasledujúci recept (s ohľadom na moje obmedzené suroviny):
<ARAG0RN> nakrajaj masko na pasiky daj do nadoby
<ARAG0RN> supni na to troxa kecupu troxa horcice (poliewkowa lyzicka)
<ARAG0RN> korenie ..sol ..
<ARAG0RN> troska tak 2 stipky
<ARAG0RN> mas nejake ine korenje ? ze cina alebo ina prdelowica ?
<ARAG0RN> nie cierne ... ine 
<ARAG0RN> mno tak aj toho tam ficni 2 stipke 
<ARAG0RN> mozes dat do toho maska aj troska oleja (pol. lyzicku) 
<ARAG0RN> rosprpli poriadne nex to je masko w omacke 
<ARAG0RN> mozes dat cesnak abo daco ked sces
<ARAG0RN> potom zohrej na panwici troxa oleja a prcni to tam 
<ARAG0RN> posmahni podlej troskou napr winka
<ARAG0RN> ak mas nejake otworene
<ARAG0RN> stiahni ohen a zakry
<ARAG0RN> podus cca 15-20 mins 
<ARAG0RN> oxutnaj
Podarilo sa! :-) Chutí to famózne, zajtra na obed a na večeru si pochutím :-)

A teraz späť k služobnej ceste v USA. V tomto článku nás čaká popis bohatého sobotňajšieho programu, ktorý zahŕňa prehliadku lietadlovej lode v Alamede a úžasný neskorý obed v San Franciscu.
Sobotný program pre nás s PeZom navrhol Bob - urobíme si výlet na lietadlovú loď. Ako už zákon schválnosti káže, organizátor zaspal a k autu sa dostavil ako posledný. Ešteže nás bezpečne a najkratšou cestou odnavigoval až k lodi :-)
USS Hornet už dnes neslúži ako bojová loď, ale je zakotvená v prístave v mestečku Alameda, neďaleko Oaklandu (v meste žil kedysi spisovateľ Jack London). Strávili sme prehliadkou lode vyše tri hodiny. Je to ako malá dedina. Paluba má väčšiu rozlohu ako futbalové ihrisko. Nazreli sme do miestností odkiaľ sa riadila letová prevádzka, aj odkiaľ sa ovládala samotná loď. Sprievodcu nám robil bývalý vojenský a civilný pilot. Jeho rozprávanie bolo veľmi pútavé a Bob mal opäť kopu zaujimavých otázok :-) Tak šťastného dospelého chlapa som dlho nevidel ;-) Po prehliadke lode sme sa spoločne uzniesli, že do Exploratória to už nestihneme a že sa potrebujeme nasýtiť. Cez Bay bridge (most spájajúci Oakland a San Francisco) sme sa vybrali do San Francisca.
Keď sme boli v Amerike predminule, náš bývalý šéf nám doporučil skvelú reštauráciu v San Francisku špecializujúcu sa na hovädzie mäso a stejky. Raz sme okolo nej šli autom, ale uzniesli sme sa, že tam nieje kde zaparkovať a reštaurácia vyzerá pre nás príliš nóbl. Proste samé výhovorky aby sme sa nemuseli socializovať :-)
Ako som už písal, po prehliadke lode sme boli hladní a na ceste do San Franciska. Pomotali sme sa trochu po meste, našli parkovanie neďaleko jednej z hlavných ulíc (takú show ako sme tam predviedli pri parkovaní tam ešte nemali - PeZ šoféroval, ja som zvonku navigoval. Bolo veľmi tesné (na centimetre), ale vošli sme sa!) a začali sme hľadať miesto kde sa nadlábneme. A čo sa nestalo. Asi 30 metrov od nášho parkovacieho miesta sme ju našli. Naša nóbl reštaurácia, "House of prime rib". Vzali sme to ako znamenie a rozhodne sme vkročili do vnútra. No, takmer presne to tak bolo. Boli sme tam o 16:00 a oni otvárali o 16:30, takže sme na 30 minút skočili na kávu do neďalekej kaviarne. Po návrate do reštaurácie nám bolo oznamené, že ak nemáme rezervované miesto, tak sa veru nenajeme. Ale, že existuje malá šanca, ak by niekto nestihol prísť v rezervovaný čas, môžme zaujať jeho miesto. A čo sa nestalo, po piatich minutách nás obsluha zaviedla k vyčačkanému stolu a my sme sa začali cítiť ako v raji. Pán čašník okolo nás poskakoval, ponúkal nám všetko až priamo pod nos, a že si bolo z čoho vyberať! ;-) Objednať si môžte len hovädzie mäso. V podstate si vyberáte len z ktorej časti hoviadka bude, ako bude prepečené a ako nakrájané. Ako predjedlo sme dostali šalát (v stejkovej reštaurácii!), ktorý nám pán čašník namixoval priamo pri stole zo servírovacieho vozíka. Lepší šalát som v živote nejedol. Nádhera. Skoro som sa stal vegetariánom. Ale to nás čakal hlavný chod. Mäso. So skvelými popučenými zemiakmi a rôznymi omáčkami. Až sa mi tisnú slzy do očí keď to píšem. Tento skvelý obed som zavŕšil pohárikom mnohoročného portského (Bob nepije a PeZ šoféroval) a zaplatením stosedemdesiatsedem dolárového účtu. Stálo to za každú penny. Ja sa tam chcem vrátiť. Chcem. Nejakí dobrovoľníci čo tam pôjdu so mnou? :-)

DSC06107.JPG
Prístav Alameda
Naľavo USS hornet, napravo funkčné nákladé lode.
DSC06108.JPG
Mólo číslo 3.
Z USS Hornet bol v roku 1942 zahájený nálet na Tokio.
DSC06109.JPG
Pre ilustráciu veľkosti lode. PeZ a USS Hornet.
DSC06110.JPG
Riadiaca veža.
DSC06112.JPG
Ja a loď.
DSC06113.JPG
Už sa tá loď ani nezdá taká veľká.
DSC06118.JPG
Nepodarilo sa mi zabrániť aby na ten zvon nezazvonili. Dospelé deti :-)
DSC06119.JPG
Lietadlo v podpalubí.
DSC06120.JPG
Grrrrrrr.
DSC06121.JPG
Vrtuľa.
DSC06122.JPG
Pozícia zadného strelca.
DSC06124.JPG
Ju Es Ej!
DSC06130.JPG
Kotevné reťaze.
DSC06131.JPG
Vedľa kotviaca loď.
DSC06132.JPG
Pristávací modul Apolla 11.
Na lodi boli kozmonauti ubytovaní po návrate na Zem.
DSC06133.JPG
Aj takéto veľke lietadlá sa vošli do podpalubia.
DSC06134.JPG
Smrť.
DSC06135.JPG
Pohľad na San Francisco z paluby.
DSC06136.JPG
Vedľa parkujúce lode.
DSC06138.JPG
Voľte Boba!
DSC06140.JPG
Loď mala čiselné označenie 12.
DSC06141.JPG
Parný katapult.
DSC06144.JPG
Veža riadenia letovej prevádzaky zvonku.
DSC06145.JPG
Veža riadenia letovej prevádzky zvnútra.
DSC06149.JPG
Kormidelníková miestnosť.
DSC06150.JPG
Čo ta hviezda na smerovke?!
DSC06151.JPG
Typická ulica v Alamede.
DSC06154.JPG
Mýtna brána pri nájazde na Bay bridge.
DSC06160.JPG
Za stolom v reštaurácii House of prime rib.
DSC06161.JPG
Van Ness avenue.
DSC06334.JPG
Informačná brožúrka z lode.
DSC06335.JPG
Informačná brožúrka z lode.


Pokračovanie
Valid HTML 4.01!
Copyright 2008 PAVUK