Knižnica
Marec 2018


Po tom ako som minulý rok úspešne vyrobil skrinku do pracovne, som tohto roku dokončil knižnicu do obývačky. V obchodoch som nenašiel nič čo by nám domov vyhovovalo, tak som si knižnicu vyrobil sám. Pôvodne sme premýšľali nad štyrmi rovnakými "jednotkami", ale vyzerá to, že nakoniec nám budú stačiť tri a nejaké osobitné poličky kade, tade po stenách. Ako je vidno nižšie, hotové sú dve časti. Plán je mať minimálne na jednej časti dvierka aby vznikla skrinka o výške dvoch políc.
Hlavnú časť práce na knižnici som vykonal v dielni Z pokoje do pokoje.
kniznica_rozmery.png preklizka.png knizica_plan.jpg
Knižnicu som navrhol v programe SketchUp z 18 mm hrubých dosák.
Tentokrát som nepoužil masívne dosky, ale 9 vrstvovú preglejku s bukovým povrchom.
Preglejku mi narezali podľa pripraveného plánu v tej istej firme kde som ju zakúpil. Kvalita rezov ma príjemne prekvapila. Presné rozmery bez otrepov.
dyhova_hrana.png koliky.jpg tahlo.png
Hrany som oblepil bukovou dýhovou hranou. Použil som lepidlo Herkules. Pôvodne som premýšľal nad tým, že hrany nechám odkryté, ale na to by som potreboval kvalitnejšiu viacvrstvovú preglejku.
Každá polica má na hrane 5 otvorov. Štyri na kolíky a jeden na excenter s tiahlom.
Chcel som mať knižnicu rozoberateľnú, preto som sa rozhodol ju nelepiť ale spojiť bočnice s policami pomocou excentrov a tiahiel. Tiahlo je zaskrutkované do bočnice.
excentr.png kniznica.jpg PVK_7445.jpg
Excenter sa vkladá zospodu police do pripraveného otvoru. Polica sa s bočnicou spojí otočením excentru.
Ja pred knižnicou pre predstavu aká je vysoká.
Celý povrch knižnice je natretý lesklým polyuretanovým lakom. Knižnica je k stene ukotvená pomocou oceľových uholníkov, hmoždiniek a skrutiek.

Google ads
Valid HTML 4.01!
Copyright (c) 2018 PAVUK